Khel Mahakumbh Schedule

Khel Mahakumbh Schedule

Dear All,

Kindly take note of the Khel Mahakumbh schedule which is tabled below.

Game Age Category Gender Date Venue Level
Athletics Under 9 Boys and Girls 18 September 2018 Tuesday School Assembly School
Athletics Under 11 & 14 Boys and Girls 19 September 2018 Wednesday School Assembly School
Volleyball All Boys and Girls 25 September 2018 Tuesday Tapti Valley School Taluka
Football Above 17 Boys 25 September 2018 Tuesday Essae International School District
Athletics All Boys and Girls 26 September 2018 Wednesday Tapti Valley School Taluka
Chess All Boys and Girls 26 September 2018 Wednesday Tarad High School Taluka
Taekwondo All Boys 26 September 2018 Wednesday Sincerite English Medium School, Bardoli District
Swimming All Boys and Girls 26 September 2018 Wednesday Swami Vivekanand Tarankund, Bardoli District
Taekwondo All Girls 27 September 2018 Thursday Sincerite English Medium School, Bardoli District
Football All Girls 28 September 2018 Friday RMG Maheshwari, Ladvi District
Handball Under 14 Boys and Girls 1 October 2018 Monday MK Patel School Madhi District
Football Under 17 Boys 3 October 2018 Wednesday Essae International School District
Skating All Boys and Girls 3 October 2018 Wednesday PP Savani Abrama District
Basketball Under 17, Above 17 Girls 3 October 2018 Wednesday Tapti Valley School District
Chess All Boys 3 October 2018 Wednesday JB Diamond Laskana District
Football Under 14 Boys 4 October 2018 Thursday Essae International School District
Lawn Tennis Under 14 Boys and Girls 4 October 2018 Thursday PP Savani Abrama District
Basketball Under 17, Above 17 Boys 4 October 2018 Thursday Swaminarayan Mishan, Valak Patiya District
Chess All Girls 4 October 2018 Thursday JB Diamond Laskana District
Badminton Under 14 Boys and Girls 5 October 2018 Friday D.P.S.Tapi District
Lawn Tennis Under 17 Boys 5 October 2018 Friday PP Savani Abrama District
Athletics All Boys 5 October 2018 Friday JB Diamond Laskana District
Badminton Under 17 Boys and Girls 6 October 2018 Saturday D.P.S.Tapi District
Table Tennis All Boys 6 October 2018 Saturday Essae International School District
Lawn Tennis Under 17 Girls 6 October 2018 Saturday PP Savani Abrama District
Basketball Under 14 Boys and Girls 6 October 2018 Saturday Vashishth Genesis School, Baben Bardoli District
Volleyball Under 17 Girls 6 October 2018 Saturday MJ Bhatt High School, Mota District
Athletics All Girls 6 October 2018 Saturday JB Diamond Laskana District
Badminton Above 17 Boys and Girls 7 October 2018 Sunday D.P.S.Tapi District
Table Tennis All Girls 8 October 2018 Monday Fountainhead School District

Level of the tournament :-

School -> Taluka (Zonal) -> District -> State ->National

*Note- There are events which starts directly at taluka level or district level or even state level.

You’ll get that list below:-

Click for Under 9

Click for Under 11

Click for Under 14

Click for Under 17

 

Comments are closed.